CO JE RE:LAX
PROČ RE:LAX ZÓNA
Součástí celostátního festivalu a výstavy ke stému výročí Československa, která se uskuteční pod názvem RE:PUBLIKA 1918-2018, BRNO.LIDÉ.STOLETÍ v prostorách brněnského výstaviště ve dnech 26. května až 17. června 2018, nemůže nebýt také sport. U vědomí toho, že sport je nedílnou součástí našeho života a že ho v České republice představuje také 2,5 milionů registrovaných sportovců, 20 tisíc sportovních organizací a majetek v účetní hodnotě 58 miliard Kč, je logické, že součástí prezentace v pavilonu V bude také pohled do historie a současnosti našeho sportu. Připomínáme-li 100. výročí vzniku Československa, nemohou pochopitelně chybět ani osobnosti, které více než sedmdesátiletou společnou sportovní a společenskou cestu obou národů dokumentují.
Připomeňme si také, že slovo sport je anglosaského původu a znamená povyražení či obveselení. Sport je ve své podstatě vlastně únik od školních či pracovních povinností k zábavě a rozptýlení, a proto je příznačné, že místo pro prezentaci historie a současnosti sportu bude mít i kratochvilný, relaxační charakter. Odtud i příznačný název pro tuto část výstavy RE:LAX ZÓNA, která v duchu výrazu relax nenabídne tedy jen pohled na „branky, body a vteřiny“ našich bývalých a současných sportovců (a dění „kolem“), ale i uvolnění a aktivní odpočinek pro celou rodinu při možnosti vyzkoušet si vybrané sporty v historických i současných podobách.
Historii a současnost (i budoucnost) sportu chceme prezentovat v duchu motta
„Berme z minulosti oheň nikoliv popel!“
Zasportovat si, chcete-li, vyblbnout se u jednotlivých stanovišť mohou malí i velcí při vážných i méně vážných disciplinách v duchu tvrzení Josefa Škvoreckého „Smyslem života je dopřát si blbosti.“
VÝBĚR SPORTŮ
Realizátoři RE:LAX zóny zvolili z více než stovky u nás provozovaných sportů ty, které ony kratochvilné možnosti nabízejí a zároveň poskytují zajímavý pohled do své historie. Včetně nechvalných a bolestných událostí politických. Při výběru hrály svoji roli také prostory uvnitř a před pavilonem V a další okolnosti, včetně času na přípravu. Brněnští pořadatelé také přiznávají, že svoji roli sehrál i pověstný patriotismus. Na druhé straně však – proč ne, když výstava má ve svém titulním názvu Brno uvedeno.
Ve výběru sportů nemohou samozřejmě chybět dva z našich nejpopulárnějších: fotbal a hokej. Historii těchto sportů, stejně jako i sportů ostatních, seřadíme do deseti chronologických dekád, přičemž v každé dekádě budou zvýrazněny největší úspěchy té doby a následovat bude i tabulka s deseti největšími úspěchy absolutními, bez ohledu na rok události. V absolutním hodnocení např. největších fotbalových úspěchů by ovšem někdo upřednostnil titul mistrů Evropy z roku 1976 nad finálovou účast na MS 1962 (a naopak). Těžko také rozhodnout, zda má větší cenu Zlatý míč 1962 pro Josefa Masopusta či pro Pavla Nedvěda z roku 2003. Proto jsme se rozhodli nabídnout návštěvníkům naše pořadí a oni si pak jednotlivým hlasováním sami určí pořadí na 1. - 10. místě. Vylosovaní návštěvníci pak budou odměněni, stejně jako i účastníci dalších aktivit u těchto a dalších vybraných sportů.
Kromě fotbalu a hokeje si o „nominaci“ řekla také cyklistika (uvádíme jako příklad k výběru jednotlivých sportů). Důvodů je víc. Jednak je cyklistika jedním z našich historicky nejúspěšnějších sportů, v Brně také žije a působí náš první cyklistický olympijský vítěz a jeden z ambasadorů RE:LAX ZÓNY Jiří Daler, svoje jubilejní narozeniny oslaví v roce 2018 zakladatel brněnské Dukly Franta Jursa (85), sedmdesát budou mít jeho pokračovatel Zdeněk Dohnal a osobnost ženské cyklistiky Iva Štafová - Zajíčková a sedmdesát let uplyne také od startu historicky první etapy legendárního Závodu míru.
V souvislosti s výstavou je rovněž inspirující osmdesáté výročí I. československých všecyklistických her, které se konaly i v areálu výstaviště ve dne 4. - 6. června 1938. II. československé všecyklistické hry, které se uskuteční ve spolupráci s Českým svazem cyklistiky přesně po osmdesáti letech v rámci RE:LAX ZÓNY ve dne 8. - 10. června, chtějí být za účasti zvaných olympijských vítězů (Jiří Daler a Anton Tkáč), etapových vítězů Tour de France (Peter Sagan a Ján Svorada – ten bude mít letos rovných 50), celkových vítězů Závodu míru a dalších osobností nejen zajímavým historickým pohledem, ale i zábavou a motivací. V jejich rámci se uskuteční kupříkladu také Mistrovství Evropy vysokých kol, zápis do České knihy rekordů a další aktivity.
Svůj prostor v prostorách „sportovního“ pavilonu dostane i historie a současnost SOKOLA a ORLA a v neposlední řadě ukážeme i úspěchy Československa a České republiky na olympijských hrách. V této souvislosti je jistě chvályhodná prezentace, kterou připravujeme s Nadačním fondem VĚRA ČÁSLAVSKÁ a která má reprezentovat i Brno a projekt RE:PUBLIKA na předolympijské výstavě v Tokiu v roce 2019.